Wiadomość wydrukowana ze stron: www.handball.pl

PGNiG Summer Superliga - Gdańsk i Piotrków triumfują w Starych Jabłonkach


2020-07-27 19:52:23 inf. własna/ZPRP

Trzeci turniej PGNiG Summer Superliga w Starych Jabłonkach okazał się szczęśliwy dla GRU Juko Piotrków Trybunalski i Autoinwest SAS Gdańsk. Na plaży Hotelu Anders mistrzynie Polski odniosły trzecie zwycięstwo z rzędu w tegorocznym cyklu, pokonując w finale poznańskie Pyrki. Z kolei gdańszczanie w końcu odnieśli pierwszą victorię, zwyciężając „czarnego konia” zawodów, czyli MKS Delfin Grudziądz.

 

Podyskutuj z Handball.pl na Facebooku - zapraszamy!

 

Zmagania w grupie A turnieju mężczyzn przyniosły nie lada niespodziankę, ale tylko pozornie. Rywalizujący w niej szczypiorniści Petry Płock, którzy wygrali oba wcześniejsze turnieje PGNiG Summer Superligi, tym razem odnieśli ledwie jedno zwycięstwo – płocczanie zabrali jednak do Starych Jabłonek młodzieżowy team wspomagany tylko przez Patryka Orędowicza i Michała Kwiatkowskiego.

 

Bezkonkurencyjni okazali się obrońcy tytułu z Gdańska, którzy wygrali wszystkie spotkania i awansowali dalej z pierwszej lokaty. Ze świetnej strony pokazał się także Delfin Grudziądz, który debiutując w tegorocznej edycji rozgrywek, odprawił z kwitkiem wszystkie ekipy, ulegając jedynie gdańszczanom. Za plecami tej dwójki uplasował się GOKiS Kąty Wrocławskie i Petra, a surową lekcję beach handballa pobrała od starszych kolegów reprezentacja Polski do lat 16, która przegrała wszystkie mecze.

W grupie B zgodnie z planem w 1/2 finałów zawodów zameldowało się GRU Juko Piotrków Trybunalski, ale ciekawie wyglądała za to walka o 2. miejsce. O włos przegrali ją beachhandballiści Lakers Powidz, którzy ulegli w bezpośrednim starciu z Damy Radę 1:2 i w końcowym rozrachunku musieli uznać wyższość inowrocławian. Czwarte miejsce zajął II zespół SAS, a ostatnie TAZ Grudziądz.


W turnieju kobiet mieliśmy aż trzy grupy. Grupę A wygrały mistrzynie Polski z Piotrkowa, choć zwycięstwo nad radzyminiankami okupiły stratą jednej partii. W tej sytuacji ROKiS-owi pozostała rywalizacja o 2. miejsce, które zajęły, pokonując po shoot-outach Byczki. Za wiele krwi bardziej doświadczonym zawodniczkom nie napsuł LeaderTech Włocławek.

W grupie B formę z ubiegłego tygodnia udało się podtrzymać beachhandballistkom z Powidza, które wygrały wszystkie mecze po 2:0. Za ich plecami uplasowało się SAS Gdańsk, które nie miało problemów, by pokonać warszawianki i Pyrki II. MKS Ochota rozprawiła się z kolei z poznaniankami, dzięki czemu uniknęła zajęcia ostatniego miejsca.

Pierwszy zespół Pyrek nie miał natomiast żadnych problemów, by wygrać grupę C. Drugie miejsce przypadło Samborowi, choć w ostatnim spotkaniu tczewianki przegrały nieoczekiwanie z UKS-em Szczypiorniak. To zwycięstwo niewiele dało samym zielonogórzankom, które w końcowej klasyfikacji musiały jeszcze uznać wyższość II drużyny z Piotrkowa.

ROKiS, SAS i Sambor zmierzyły się między sobą o ostatnie wolne miejsce w 1/2 imprezy – z tej batalii zwycięsko wyszły tczewianki, które pokonały przeciwniczki po 2:0.

Tymczasem szczypiorniści z Grudziądza nie mieli zamiaru zwalniać tempa w półfinałach, gdzie w świetnym stylu rozprawili się z GRU Juko. Jeszcze więcej emocji było w drugiej parze, w której SAS dopiero po shoot-outach wygrał z Damy Radę.

U pań tradycji stało się zadość, bo piotrkowianki pomściły swoich kolegów i wygrały z pewnie z Samborem. Gorsze od obrończyń tytułu nie chciały być wicemistrzynie Polski z Poznania, pokonując w dwóch odsłonach szczypiornistki Lakers.

Pluć sobie w brodę mogą zawodnicy Damy Radę. W pierwszym secie meczu o 3. miejsce prowadzili w samej końcówce z GRU Juko 21:20 i mieli piłkę, ale nie wykorzystali szansy na podwyższenie przewagi i sami stracili 2 punkty. W drugiej partii nie mieli już tyle energii i przegrali 14:23.

Analogiczny przebieg miało spotkanie o najniższy stopień podium wśród kobiet. W inauguracyjnej partii Lakers, w barwach których wyróżniała się Agnieszka Lewandowska, remisowały z Samborem 16:16, ale cztery ostatnie „oczka” zdobyły powidzanki, wygrywając zdecydowanie także drugą odsłonę; młoda ekipa z Tczewa popełniła w niej o wiele błędów za dużo.

W pierwszym secie wielkiego finału mężczyzn szczypiorniści z Gdańska wypunktowali ekipę Delfina. W barwach mistrzów Polski wyróżniali się, grający niezwykle efektownie Tymon Ponto i Emil Kożuchowski. Ten drugi był nie do powstrzymania dla obrony rywali. Grudziądzanie grali konsekwentnie na lewe skrzydło do Rafała Kozikowskiego, ale z biegiem czasu coraz częściej reagowała na to defensywa gdańszczan.

 

Druga odsłona miała bardziej wyrównany przebieg, choć nadal upływała pod kontrolą SAS. Świetnie w jego bramce spisywał się Maciej Pieńczewski, choć młodzi szczypiorniści z Grudziądza również nie popisali się skutecznością. Ta partia skończyła się ostatecznie bardzo niskim wynikiem, bo tylko 12:7, co jednak zapewniło Autoinwest zwycięstwo w całych zawodach.

Wielki finał kobiet rozpoczął się od prowadzenia Pyrek 4:0, a piotrkowianki miały duże problemy, by przedrzeć się przez szczelną obronę poznanianek. Z upływem minut mistrzynie Polski odzyskiwały jednak rezon i dziurawiły bramkę rywalek z różnych pozycji, choć pierwszy sygnał do ataku dała Paulina Sowa.

 

Przy stanie 16:12 dla GRU Juko Pyrki popełniły niewymuszony błąd i oddały piłkę prosto w ręce przeciwniczek, które skwapliwie z tego skorzystały, dzięki czemu wygrały pierwszą odsłonę. W drugiej piotrkowianki zaatakowały już od samego początku i wyszły na prowadzenie 7:0, po którym o przerwę poprosiła Karolina Peda. Po powrocie na boisko niewiele się jednak zmieniło, a obrończynie tytułu jeszcze powiększyły przewagę, odnosząc tym samym kolejne zwycięstwo w PGNiG Summer Superlidze.

Wyniki:

Kobiety:

    GRU JUKO Piotrków Trybunalski
    Pyrki Poznań
    KS Lakers Powidz
    MKS Sambor Tczew
    SPR ROKiS Radzymin
    Autoinwest SAS Gdańsk
    GRU JUKO Piotrków Trybunalski II
    Byczk Kowalewo Pomorskie
    MKS Ochota Warszawa
    Pyrki Poznań II
    UKS Szczypiorniak Zielona Góra
    Junak Leadertech Włocławek

Mężczyźni:

    Autoinwest SAS Gdańsk
    MKS Delfin Grudziądz
    BHT GRU JUKO Piotrków Trybunalski
    SPRP Damy Radę Inowrocław
    UKS GOKiS Kąty Wrocławskie
    KS Lakers Powidz
    BHT Petra Płock
    Autoinwest SAS II Gdańsk
    Team Poland
    BHT TAZ MKS Grudziądz
 

 

 

 Copyright © 2010 Handball.pl - All rights reserved.