plażówka
ME 2019: Najwyższe miejsce w historii Polaków - Polki dwunaste (wideo)
08.07.2019 08:14 Źródło: inf. własna

Niedzielna wygrana z Francją dała Polakom 7. miejsce na Mistrzostwach Europy w Piłce Ręcznej Plażowej w Starych Jabłonkach. Polki uległy Turczynkom i turniej skończyły na 12. pozycji.

Polacy zajęli siódme miejsce na ME w Starych Jabłonkach (Fot. mat. prasowe)

To już koniec zmagań kobiet podczas polskiego EURO. W swoim ostatnim meczu Polki  zmierzyły się z  Turczynkami. Stawką  meczu  było 11. miejsce w turnieju. Pierwszy set był bardzo wyrównany,  a jego losy ważyły się do ostatnich sekund.

Całą partię obie ekipy zagrały  w rytmie gol za gol, na pięć sekund przed końcem pierwszej połowy Polki wyszły na prowadzenie 19:18. Turczynki zdołały odpowiedzieć i trafić do polskiej bramki, jednak po analizie wideo okazało się, że uczyniły to o sekundę  po czasie!

Piłka nie zdążyła bowiem przekroczyć linii przed końcową syreną. Co się odwlecze, to nie uciecze. Turczynki dopięły swego w drugim secie i teraz to one na koniec partii miały  jedno oczko więcej (18:17), choć przez większość partii prowadziły znacznie wyżej. Szczęście dopisało im  także w shoot-outach (6:2). Polki udział w mistrzostwach zakończyły porażką, zajmując w nich 12. miejsce.

Trener Marek Karpiński podsumował turniej: - Mistrzostwa pokazały, że poziom europejskiej piłki ręcznej plażowej jest na coraz wyższym poziomie. Jest około 14-16 zespołów, które mogą zająć każde miejsce. Gdyby turniej był rozgrywany od poniedziałku kolejny raz, tabela mogłaby wyglądać zupełnie inaczej.

Polska - Turcja 1:2 (19:18, 17:18, 2:6)

POLSKA: Niedźwiedź, Bartkowiak 11, Filończuk, Sowa 6, Jakubowska, Mazurek 10, Ślęzak 9, Nowicka 2,  Łakomy, Masłowska.

[wideo] EHF TV: Dania mistrzem Europy - Węgierki pokonane!

Panowie mistrzostwa w Starych Jabłonkach mogli zakończyć na siódmym bądź ósmym miejscu. Wszystko zależało od wyniku spotkania z Francją. Polacy pokonali już Trójkolorowych w czasie trwania imprezy (2:1). Pierwszy set, wzorem wcześniejszego meczu z udziałem pań, trzymał w napięciu.

Podobnie, z jednym punktem więcej, zakończyli go reprezentanci Polski (16:15). Wszystko za sprawą bramki w ostatniej sekundzie zdobytej przez Mikołaja Czaplińskiego. Druga partia była natomiast popisem jednego zespołu. Po pięciu minutach drugiej partii Francuzi prowadzili 14:6.

Całego seta wygrali 22:12. Tradycyjnie już (po raz ósmy w jedenastu meczach turnieju w Starych Jabłonkach) wynik meczu Polaków decydował  się więc w shoot-outach. Biało-czerwoni  pokonali  w  nich Francuzów 8:6, korzystając ze swojego doświadczenia z poprze dnich spotkań. Wygrywając, zapewnili sobie 7. miejsce w turnieju, najwyższe w historii startów w Mistrzostwach Europy.

Miłosz Rupp, reprezentant Polski, mówił: - Cieszymy się z tego, co jest. Po drodze nam się trochę nie układało, np. zabrakło nam szczęści a w meczu ćwierćfinałowym. Jesteśmy młodzi, więc z czasem będzie coraz lepiej. Pracujemy razem rok, więc wydaje mi się, że to jest idealny wynik, jeśli chodzi o taki czas pracy.

Polska - Francja 2:1 (16:15, 12:22, 8:6)

POLSKA: Zakreta, Fabianowicz 2, Matyjasik 4, Pieńczewski, Orłowski, Szczukocki 8,  Niedzielak,  Rupp  4,  Czapliński 10, Miedziński 8, Kowalski

[wideo] EHF TV: Duńczycy ze złotem ME - Norwegia pokonana!