Vistal wygrał z Pogonią - będzie piąty mecz (wideo)
01.05.2016 17:57 Źródło: inf. własna

To był mecz, który mógł zadecydować o awansie do finału tylko jednej drużyny. Była nią Pogoń Baltica, która w niedzielę mogła po raz trzeci pokonać Vistal Gdynia. Wicemistrzynie Polski zachowały jednak szanse na walkę o złoto, bo po przeciętnym meczu zasłużenie pokonały szczecinianki. O tym, kto będzie finałowym rywalem MKS Selgros Lublin zadecyduje środowy piąty mecz w Grodzie Gryfa!

Vistal toczy z Pogonią zacięte pojedynki w półfinale MP (Fot. P.Jaremczuk / jaremczuk.pl)

Początek spotkania w Gdyni przypominał pierwszy fragment sobotniej rywalizacji Startu Elbląg z MKS Selgros Lublin. Było dużo chaosu, niedokładności, ale jedna piłkarka zdecydowanie wyróżniała się na boisku. To Katarzyna Janiszewska, która z czterech szans w pierwszych sześciu minutach wykorzystała trzy. Nic więc dziwnego, że trener Adrian Struzik już przy stanie 3:0 dla gospodyń poprosił o czas.

W 12.minucie trochę lepiej dysponowane gdynianki prowadziły 6:2 i nic nie zapowiadało, że bezbarwna Pogoń dojdzie tak szybko do głosu.  Tymczasem podopieczne Pawła Tetelewskiego, grając w podwójnym osłabieniu po krach dla Karoliny Olszowy i Kingi Gutkowskieej (błąd zmiany), momentalnie straciły wypracowaną przewagę, a na początek drugiego kwadransa po karnym wykorzystanym przez Aleksandrę Zimny przegrywały nawet 6:7.

Zupełnie niewidoczna była Monika Kobylińska, natomiast ciężar gry na siebie przejęła Emilia Galińska. To właśnie klasyczny hat-trick łukowianki doprowadził do stanu 9:7. Już do końca pierwszej połowy na prowadzeniu były zwykle miejscowe, tym bardziej że dwie kary w krótkim odstępstwie czasu zobaczyła wspomniana już Zimny.

Wynik spotkania wyrównała tuż przed zmianą stron aktywna Patrycja Królikowska. Pierwsza odsłona nie zachwyciła, natomiast z pewnością zapowiadała większe emocje po przerwie.

Kwadrans odpoczynku widocznie lepiej wpłynął na miejscowe, których ewentualna porażka w niedzielę oznaczałaby walkę tylko o brązowy medal. Vistal szybko wyszedł na +3 (gol Emilii Galińskiej na 17:14 w 37.min), a przyjezdne ze Szczecina nie miały nadal wyraźnej liderki w ataku.

Nieźle prezentowały się wprawdzie ich obie skrzydłowe, natomiast żadna z piłkarek drugiej linii nie stanowiła permanentnego zagrożenia dla Małgorzaty Gapskiej. Ozdobą tego fragmentu zawodów był z pewnością gol przebojowej Darii Zawistowskiej, chyba najlepszej w niedzielę piłkarki Pogoni.

W ostatni kwadrans regulaminowego czasu gry weszliśmy przy stanie 19:16 dla gospodyń. Rezultat niewątpliwie dobrze odzwierciedlał nieznaczną przewagę wicemistrzyń kraju. Szczecinianki stanęły w 50 minucie przez szansą na trafienie kontaktowe, ale nie dość że Hanna Jaszczuk posłała piłkę nad bramką Gapskiej, po chwili Aleksandra Zych przywróciła dobrze znany stan +3.

Reprezentantkę Polski warto pochwalić za trzy udane rzuty, które znacznie przybliżały miejscowe do triumfu. Trener Struzik po długim odpoczynku desygnował z powrotem na parkiet Moniky Bancilon, która niestety nie przypominała samej siebie z finału Pucharu Polski.

Z cudzoziemek najlepiej wypadła środkowa Patricia Matieli spokojnie prowadząca grę gospodyń. Tego spokoju, a przede wszystkim dokładności zabrakło piłkarkom ze Szczecina, które całkowicie zasłużenie przegrały w Gdyni, zatem o kwestii drugiego finalisty przesądzi środowa rywalizacja w Grodzie Gryfa.

[wideo] Vistal TV: konferencja prasowa po meczu Vistal - Pogoń

[wideo] Vistal TV: Vistal odrobił straty - Pogoń pokonana

Vistal Gdynia - Pogoń Baltica Szczecin 24:20 (12:12)

Vistal: Gapska – Galińska 7, Zych 4, Matieli 4, Janiszewska 4, Dorsz 2, Stanulewicz 2, Kobylińska 1, Gutkowska, Olszowa, Radzikowska

Pogoń: Płaczek, Wierzbicka – Królikowska 5, Zawistowska 3, Noga 3, Stasiak 3, Bancilon 2, Jaszczuk 2, Zimny 1 (1/1), Szczecina 1, Koprowsak, Głowińska

Sędziowały: Joanna Brehmer i Agnieszka Skowronek

Kary: Vistal - 4 minuty, Pogoń – 8 minut