Belka - przyjaciel recznej
1. liga (M)
A A A
Warszawianka wycofana z ligi - olbrzymi cios w stołeczną piłkę ręczną
17.08.2015 15:23 Źródło: inf. własna
komentarzy 4

14-go sierpnia 2015 roku Zarząd KS Warszawianka zgłosił wycofanie zespołu seniorów z rozgrywek ligowych. Tym samym w sezonie 2015/2016 seniorska ekipa z Piaseczyńskiej nie wybiegnie na parkiet.

 

Warszawianka w tym sezonie nie zagra w 1. lidze (Fot. warszawianka-handball.pl)
Podziel się tą informacją na Facebooku - już teraz!

 

Rozmowy między zarządem klubu, a zawodnikami prowadzone były od lipca br. Wówczas prezes Jacek Zamecznik zapewnił, że klub jest w stanie pokryć gratyfikację dla całego zespołu.

Na początku sierpnia prezes wraz z wiceprezesem Januszem Jakubowskim, będącym jednocześnie opiekunem sekcji Piłki Ręcznej, wycofali się ze swych obietnic. W dniu 11 sierpnia zawodnicy złożyli pismo do władz Klubu, w którym raz jeszcze umotywowali swój postulat. Odpowiedź Zarządu ponownie była negatywna. 14-go sierpnia władze klubu podjęły decyzję o wycofaniu drużyny z rozgrywek, zgłaszając rezygnację do Kolegium Ligi ZPRP.

Zespół, który trzy sezony grał bez wynagrodzeń, poczuł się dotknięty postępowaniem władz klubu. Gorycz jest tym większa gdy przypomni się sukcesy jakie przez trzy lata od momentu odrodzenia sekcji odniosła grupa pasjonatów. Awans amatorskiego zespołu do I ligi rok temu, a w minionym sezonie piąte miejsce w I lidze.

Członkowie sekcji piłki ręcznej KS Warszawianka wyrażają ubolewanie z powodu decyzji władz klubu, żałując jednocześnie, że w 2016 roku nie będzie dane wspólnie świętować dwóch jubileuszy – dziewięćdziesięciu pięciu lat istnienia Warszawianki oraz dziewięćdziesiątej rocznicy powstania sekcji Piłki Ręcznej.

 

Jak dowiedział się handball.pl władze klubu zamierzają środki, których nie wydadzą na funkcjonowanie seniorskiej drużyny, przeznaczyć na młodsze roczniki.

 

- Fundusze, które mieliśmy na zabezpieczenie kosztów udziału seniorskiej ekipy KS Warszawianka, zostaną przeznaczone na piłkę ręczną, ale w młodszych kategoriach wiekowych - powiedział nam dyrektor sportowy klubu Adam Gębski, który dodał, że klub nie był w stanie finansowo spełnić oczekiwań zawodników.

Poniżej prezentujemy list otwarty zawodników sekcji seniorskiej KS Warszawianka Warszawa:

Do wszystkich, którym piłka ręczna nie jest obojętna

Drodzy Kibice, decydujemy się zwrócić do Was jednak nie jest to wołanie o pomoc - na to niestety jest już za późno. Jak część z Was już wie z nieoficjalnych źródeł, na Waszych oczach po raz trzeci w ciągu ostatnich dwunastu lat sekcja piłki ręcznej KS Warszawianka przestaje istnieć. Sekcja, która przez blisko dziewięćdziesiąt lat tworzyła historię tej dyscypliny sportu.


Trzy lata temu, po trzech latach nieobecności na sportowej mapie, trener Porzeziński i grupa zawodników zdecydowała się na odbudowę zespołu wycofanego z rozgrywek w 2009 roku. Przez 3 lata wspólnej gry poświęcając czas i często również zdrowie, osiągnęliśmy wyniki o których na początku nikt nawet nie myślał.

 

Drugie miejsce i porażka w barażach, następnie awans do pierwszej ligi po pamiętnym derbowym dwumeczu, a następnie piąte miejsce na zapleczu Superligi w roli beniaminka – rezultaty te z pewnością zasługiwały na słowa uznania, tym bardziej biorąc pod uwagę fakt że jako jedna z nielicznych drużyn (jeśli nie jedyna) graliśmy na zasadach amatorskich.

 

Łączyła nas jedynie pasja do tej dyscypliny sportu. Niestety zostało to zaprzepaszczone przez działania zarządu klubu. Wszystko, co pozwalało patrzeć na sekcję piłki ręcznej jako przedsięwzięcie dopracowane i profesjonalne zostało wypracowane przez zawodników, Trenera, oraz osoby poświęcające na to swój prywatny czas – w żaden sposób niezwiązane z klubem.

 

Najlepszymi tego przykładami są między innymi nowa strona internetowa sekcji, zorganizowanie profesjonalnej opieki medycznej (SpOrtopedic, Centrum Medyczne Achilles), oraz oprawy meczowej. Podobnie rzecz miała się ze sponsorami wspierającymi zespół – PGNiG Termika, DSV, Akord.

 

Działania te powinny leżeć w gestii członków zarządu klubu, jednak niekończące się obietnice bez pokrycia sprowadzały się tylko i wyłącznie do zabezpieczenia kosztów rozgrywek. Nie jesteśmy już studentami – większość z nas posiada rodziny, dzieci, wszyscy pracujemy. Przyszedł moment w którym funkcjonowanie tego zespołu na zasadach amatorskich przestało być możliwe.


Po zakończeniu poprzedniego sezonu usłyszeliśmy od prezesa Zamecznika obietnicę, że oczekiwana przez nas kwota 20 tys. zł miesięcznie z przeznaczeniem na wynagrodzenia nie stanowi dla klubu żadnego problemu i że możemy liczyć na wsparcie w nadchodzących rozgrywkach. Nie uważamy tych pieniędzy za duże i nieuzasadnione, podobne zdanie wyraził prezes.

 

Niestety na dwa tygodnie przed startem przygotowań prezes zaczął wycofywać się z wcześniejszych ustaleń (argument że klub jest w sporze z miastem i wydaje kolosalne pieniądze na porady prawne), by po tygodniu na spotkaniu kapitanów z zarządem klubu wiceprezes Jakubowski mógł niemal wykrzyczeć że jesteśmy amatorską drużyną i nie mamy prawa do żadnych roszczeń.

 

W świetle powyższych faktów podjęliśmy wspólnie decyzję o niewznowieniu treningów i w efekcie nieprzystąpieniu do rozgrywek ligowych 2015/2016. Decyzja ta była trudna, niestety dla niektórych z nas oznacza zakończenie przygody z piłką ręczną – była ona jednak przemyślana i jedyna możliwa. Pragniemy z tego miejsca gorąco podziękować wszystkim, którzy wspierali nas przez ostatnie trzy lata i dobrze nam życzyli.

 

Osobom, które poświęcały swój prywatny czas by zespół organizacyjnie funkcjonował jak najlepiej. Trenerowi Porzezińskiemu, który zawsze w nas wierzył. Kibicom – gra dla Was była największym zaszczytem. Jednocześnie składamy serdeczne gratulacje na ręce pana wiceprezesa Jakubowskiego – osobiście doprowadził do likwidacji sekcji trzy razy w ciągu dwunastu lat. Konsekwencja naprawdę imponująca... Dopóki tacy ludzie będą zarządzać warszawskimi klubami, Stolica na pewno nie doczeka się zespołu na najwyższym poziomie.

(byli) Zawodnicy KS Warszawianka

Handballowe_zeszyty_3
oceń + 1 (3 głosów)
 
podziel się artykułem
4
Prawda leży po srodku
bertusik | *.pl | 18.08.2015 14:56
Hala na Piaseczyński ej to ruina, kto tam chciałby się reklamować, Panowie 1. Liga to jest pół amatorka w Polsce, a Wy chcecie udawać zawodowców.... Bez urazy, ale w Warszawie nie ma klimatu na handball
do bertusik
wiedżminciradzi | *.pl | 22.08.2015 14:15
Jak nie masz zielonego pojęcia o rozgrywkach piłki ręcznej w Polsce to nie zabieraj głosu i nie zaśmiecaj monitora albo zagraj sobie w wiedźmina ( o ile dasz radę bo wyglądasz mi na gnojka)
żenada
zdegustowany | *.pl | 27.08.2015 11:54
Warszawa takie bogate miasto i nie stać ją na piłkę ręczną na wysokim poziomie, to są kpiny.
Szkoda...
Adam | *.pl | 23.01.2016 17:46
To ie pierwszy zasluzony klub (i pewnie nie ostatni ) , ktory laduje na dnie ( a w zasadzie nigdzie ) . To samo bylo z moja Anilana. Coz, tzw."transformacja" w polsce nadal zbiera swe zniwo. Nie poddawajcie sie , mimo wszystko.
akademia_300_369
Bransoletki 1 nad wynikami - reklama
Koszulka box 2 300 nad newsletter
Czy tegoroczny sezon PGNiG Superligi K i M z powodu koronawirusa odbędzie się zgodnie z planem?
Zapisz się, a będziesz otrzymywać newsy prosto
na Twoją skrzynkę e-mailową!
Wpisz swój e-mail
handball.pl © 2009 - 2010 | Created by MadKittens