MŚ 2021 Egipt (M)
A A A
Zagramy jednak w Egipcie! "Dzika Karta" dla Polski!
09.07.2020 18:34 Źródło: inf. własna/ZPRP/IHF
komentarzy 0

Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF) przyznała reprezentacji Polski tzw. “dziką kartę” na grę w Mistrzostwach Świata 2021 w Egipcie. Decyzja IHF to pozytywna odpowiedź na wniosek Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Międzynarodowa Federacja wysłuchała naszych argumentów i przyjęła je ze zrozumieniem – podkreśla Andrzej Kraśnicki, Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

 

Podyskutuj z Handball.pl na Facebooku - zapraszamy!


Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej w oficjalnym komunikacie poinformowała, że otrzymała kilka wniosków o przyznanie „dzikiej karty” od poszczególnych federacji. Podczas procesu decyzyjnego pod uwagę wzięto ogólny rozwój piłki ręcznej w danym kraju, wpływ jaki „dzika karta” miałaby na globalny rozwój piłki ręcznej i wzmocnienie flagowych turniejów IHF, ale również powody ekonomiczne, szczególnie w czasach pandemii COVID-19.

Po szczegółowym przeanalizowaniu sytuacji, w tym argumentów poszczególnych nacji, Rada IHF postanowiła przyznać „dzikie karty” federacjom Polski i Rosji.
 

Dziękuję IHF za pozytywną decyzję, zrozumienie naszych argumentów oraz umożliwienie naszej reprezentacji udziału w mistrzostwach.
Andrzej Kraśnicki, prezes ZPRP
- Dziękuję IHF za pozytywną decyzję, zrozumienie naszych argumentów oraz umożliwienie naszej reprezentacji udziału w mistrzostwach. To dla nas ważne z wielu powodów. Zależy nam by nasza drużyna, zmieniona pokoleniowo, grała na międzynarodowych turniejach. To w sporcie niezwykle ważne. W 2023 roku Polska razem ze Szwecją będzie gospodarzem Mistrzostw Świata Mężczyzn. Uczestnictwo naszej drużyny w turnieju w 2021 roku to element przygotowań i promocja tego wydarzenia - mówi Andrzej Kraśnicki.

W drugiej połowie kwietnia Komitet Wykonawczy Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej (EHF) odwołał kwalifikacje do Mistrzostw Świata 2021 w Egipcie. Wybór uczestników turnieju oparty został na wynikach Mistrzostw Europy 2020 w Szwecji, Austrii i Norwegii.

 

Dzięki temu prawo udziału w imprezie otrzymały reprezentacje: Danii (broniąca tytułu mistrzowskiego), Hiszpanii, Chorwacji, Norwegii, Słowenii, Niemiec, Portugalii, Szwecji, Austrii, Węgier, Białorusi, Islandii, Czech, Francji. Związek Piłki Ręcznej w Polsce złożył oficjalny protest do Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej (EHF), który był odpowiedzią na decyzję EHF pozbawiającą reprezentację Polski mężczyzn szansy udziału w Mistrzostwach Świata 2021.

- Zdajemy sobie sprawę, że pandemia COVID 19 wymusza zmiany kalendarza sportowych wydarzeń, nie mniej jednak decyzja EHF jest zaskakująca z kilku powodów: zapadła arbitralnie, nie była konsultowana z narodowymi federacjami piłki ręcznej, nie uwzględnia ryzyka i strat – także finansowych, rozwojowych i wizerunkowych – jakie determinuje w danym kraju, generuje negatywne skutki w dalszej przyszłości, odbiera równe szanse wszystkim – napisał 28 kwietnia Prezes Kraśnicki w liście do Michaela Wiederer’a, Prezydenta EHF.

Razem z protestem do Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej ZPRP złożył równolegle wniosek do Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej o przyznanie tzw. „dzikiej karty” umożliwiającej Polsce udział w Mistrzostwach Świata 2021. Dziś nasza reprezentacja otrzymała prawo do gry w turnieju.  

Gym Vibe 17 -artykuł
oceń 0 (0 głosów)
 
podziel się artykułem
0
akademia_300_369
Bransoletki 1 nad wynikami - reklama
Zapisz się, a będziesz otrzymywać newsy prosto
na Twoją skrzynkę e-mailową!
Wpisz swój e-mail
handball.pl © 2009 - 2010 | Created by MadKittens