MŚ2019 Dania / Niemcy (M)
A A A
List otwarty Jerzego Cieplińskiego - serwilizm i brak kompetencji w ZPRP
16.01.2018 13:40 Źródło: inf. własna
komentarzy 10

Były trener kadry Polski i wieloletni pracownik AWFiS w Gdańsku Jerzy Ciepliński  w emocjonalnym liście otwartym, którzy przesłał do handball.pl, zarzucił działaczom ZPRP niekompetencję, która doprowadziła do dramatycznej sytuacji męskiej piłki ręcznej w Polsce.

 

Jerzy Ciepliński napisał listo otwarty do ZPRP (Fot. archiwum)
Podyskutuj z Handball.pl na Facebooku - zapraszamy!

 

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Trenerów i Instruktorów Piłki Ręcznej, które mimo starań nie współpracuje z ZPRP, uważa że w polskim handballowym związku nie ma rzetelnej oceny pracy działaczy, a panuje na każdym kroku czysty serwilizm.
 

Poniżej prezentujemy w oryginalnej formie list otwarty Jerzego Cieplińskiego do środowiska piłki ręcznej i działaczy ZPRP:
 

Dokąd zmierzamy?


Od kilku lat obserwujemy znaczące obniżenie  poziomu piłki ręcznej w Polsce . Nasze reprezentacyjne zespoły młodzieżowe nie nawiązują skutecznej rywalizacji międzynarodowej. Co więcej dystans do najlepszych stale się powiększa. Zespoły ligowe posiłkują się zawodnikami zagranicznymi, często przeciętnymi, a seniorskie reprezentacje zajmują miejsca jakie zajmują, czytaj jedne z ostatnich (MŚ, ME).


Nakreślony powyżej aktualny obraz naszego stanu posiadania, a dotyczy to zarówno pionu żeńskiego jak i męskiego, świadczy jednoznacznie o niewydolnym systemie szkolenia. Organizacją tego systemu, programowaniem treści szkoleniowych czy doborem szkoleniowców zajmują się etatowi pracownicy ZPRP.


Wyjątkowo dobra sytuacja finansowa Związku, niestety nie przekłada się na uzyskiwane wyniki sportowe. Stworzono swoiste "bizancjum", z którego największe profity czerpie grupa sprytnych działaczy i niewielu zawodników
 

Okazuje się, że błędy popełniane przez kilka osób mogą  przyczynić się do poważnych konsekwencji dla naszej dyscypliny.  Poziom kompetencji merytorycznych tych panów jest groteskowy, nie dość, że wiedza ich jest w wybitnym stopniu wybiórcza i powierzchowna, to jeszcze od lat przeterminowana.


Aktualne czasy sprzyjają przetrwaniu osobników, którzy wyuczyli się serwilizmu wobec zwierzchników, pozoranctwa w pracy zawodowej i bezkompromisowości moralnej. Cóż jednak począć, kiedy objawy tego stanu rzeczy atakują coraz gwałtowniej.


Stosowanie PR-owskich metod kreujących swój wizerunek a nie dążenie do szerszego poznania zagadnienia to nic innego jak tani populizm. Autorytety osłabiono, a w ich miejsce weszli ludzie bez wiedzy, dostatecznego  doświadczenia i niekiedy osiągnięć.


Autor nie liczy naturalnie na to, że bohaterowie tego artykułu uderzą się w końcu w piersi i zabiorą do pracy.

 

Oczywiste jest , że poprzez tego typu demaskacje systemowych zmian nikt nie wyindukuje. Demaskacji dokonałem zatem z jednego tylko powodu. Uczyniłem to, bowiem kierował mną silny imperatyw moralny.

Jerzy Ciepliński 
prezes Polskiego Stowarzyszenia Trenerów i Instruktorów Piłki Ręcznej
 

oceń + 2 (4 głosów)
 
podziel się artykułem
10
na temat
trener | *.pl | 16.01.2018 13:59
Panie Kuchta! Chciałem panu przypomnieć,że o braku hal to można było mówić za czasów pana młodości,tzn. kilkadziesiąt lat temu.Trenowało się i grało na boiskach żwirowych lub kortowych.Póżniej prawie luksusem były boiska asfaltowe.Na takich boiskach grały zespoły I ligowe.Na poczatku lat siedemdziesiątych turniej barażowy o wejście do ekstraklasy rozegrany został na asfalcie w Koszalinie.Pamieta pan zapewne małą salkę przy ul.Słowackiego w Gdańsku gdzie mecze ligowe rozgrywała Spójnia i Wybrzeże.Wtedy można było mówić o braku hal.Teraz mamy ich kilkaset (nawet na wioskach).A własnie wtedy nasza reprezentacja odniosła najwiekszy sukces zdobywając w Montrealu brazowy medal olimpijski (zresztą z Pana udziałem).Wówczas siedziba Związku miesciła się w baraku na Marymonckiej i pracowało bodajże pięć osób a Zarząd pracował spo,lecznie! A teraz co?Mamy siedzibę Związku kupioną za grube miliony i rozbudowane do granic przyzwoitości biuro. Mamy Zarząd,który najpierw przyznał sobie po 1000 zł za każde posiedzenie a potem zmienił statut, w myśl którego cytuję "W celu zapewnienia prawidłowej działalności związku Zarzad może zawierać umowy o pracę lub umowy cywilno prawne z prezesem oraz-na jego wniosek-z innymi członkami".Czyli co,skoro wcześniej pracowali społecznie,to nie zabezpieczali prawidłowej działalności?W tym świetle nie dziwią dane przedstawione w komunikacie Związku,że wydatki na wynagrodzenia wzrosły z ok.6,5 mln w 2013 do prawie 9,4 mln w roku 2014. (przy rocznym budżecie ok.33 mln).W/g stanu na 31.05. w Zwiazku zatrudnionych było 50 osób. Ja tam im nie żałuję ale od tego czasu zaczął się odwrót od czołowki światowej.Puchary Prezydenta męskiej i żeńskiej reprezentacji to nie są sukcesy na miarę budżetu i oczekiwań.Czarę goryczy dopełnił wynik ostatniego turnieju w Portugali.Nie winię trenera ani zawodników.Winię ludzi odpowiedzialnych za organizację systemu szkolenia.Od lat powtarzają,że trzeba to zrobić,to trzeba poprawić-ale tylko mówią.Grupy młodzieżowe dostają baty we wszystkich rocznikach i jakiekolwiek nadzieje na dobre granie w dorosłej piłce nie mają racji bytu.Szkoły Mistrzostwa Sportowego-lipa,Ośrodki Gimnazjalne-pozory działania,kursy doszkalające trenerów i instruktorów-lipa.Osobny rozdział to licencje trenerskie.Ściaganie haraczu z ludzi,którzy żyli dla piłki a nie z piłki.Zniechęcono do pracy wielu dobrych i doświadczonych trenerów a obecnie przygodę trenerską rozpoczyna się od prowadzenia zespołu ligowego lub kadr juniorskich.
Opinia
oldboy | *.pl | 16.01.2018 16:13
P.Ciepliński zgadzam się z przyczynami upadku polskiej piłki ręcznej które p.podaje.Ale jednocześnie dlaczego p.kiedyś nie był taki odważny w wypowiedziach.Dlaczego będąc trenerem kadry sam p.należał do tej pseudoelity.Pisze p.o grupach interesu w związku to gdyby poszedł p.dalej to proszę o nazwiska.Tego p.i inni nie zrobią bo to są większości p.koledzy i ci którzy Pana faworyzowali w latach wcześniejszych.O kim piszę doskonale Pan wie.Dlatego śmieszy mnie akurat krytyka z Pana strony.Pan również jak i wielu działaczy i trenerów od wielu lat sukcesywnie doprowadzali do staczania się piłki ręcznej.
Prezes
skandal | *.pl | 16.01.2018 22:48
Osoba odpowiedzialna za to wszystko to pierwszy wice prezes ZPRP!!! Sam podejmuje decyzje wbrew logice i zdaniu osób wykwalifikowanych! Rzadzi jak mu sie podoba żeby najwięcej dla siebie ugrac! A Pan, Panie Ciepliński tak Pan krytykuje a na każdym meczu w VIP Pan siedzi!
xyz | *.pl | 17.01.2018 08:06
Tak czytam krytykę pisma Pana Cieplińskiego,że siedzi w VIP,że był trenerem kadry!Ludzie o czym wy piszecie!? On był trenerem kadry z 10-15 lat temu!A gdzie ma siedzieć w czasie meczu gdzie w VIP siedzą jego koledzy nie tylko ci ze związku.Tu nie chodzi o pana Cieplińskiego a jak nie umiecie czytać to chociaż się nie wypowiadajcie! Tu chodzi o dobro piłki ręcznej gdzie związek zrobił sobie "sposób na życie" rozbudowana administracja,od imprezy do imprezy a przy tym doskonałe biuro podróży,a piłka ręczna to tylko "dodatek do życia"! Eliasz wprowadził kursy na które nie stać instruktora z małej miejscowości,trenera który skończył studia ale nie może prowadzić zespołu ligowego (ale są w tym wyjątki którzy nie mają papierów ale robią je eksternistycznie) - przez co zabił szkolenia w małych miejscowościach! Pan Kuchta w swoim wywiadzie mówi o halach, jeżeli mówi o ich braku to znaczy że nie zna rzeczywistości bo on się obraca w "wyższych sferach" a nie z "plebsem"! Pan Szczepański ,to już przerósł wszystkich,obstawił się w związku byłymi sędziami i może nic nie robić bo nic nie umie! A przepraszam umie jak ma swój prywatny interes! Zresztą dużo by pisać ale szkoda nerwów!
odpowiedż dla xyz
zyx | *.pl | 17.01.2018 10:48
Gdzie ma siedzieć p.Ciepliński to jego sprawa choć siedzi między ludżmi na których pisze.Jeżeli był trenerem kadry 10-15 lat temu to chyba pisze dlatego bo żal mu że jego nie ma wśród tych cwaniaczków.Jeżeli siedzi w częsci vipowskiej to tym bardziej świadczy to o nim/a może jeszcze coś skapnie/.Jest tyle wolnego miejsca w hali że wraz ze swoimi "skrzywdzonymi" kolegami może usiąść w innym miejscu ale pseudo prestiż by został zraniony.A jeżeli chodzi o Ciebie xyz to ty chyba również jesteś wśród tych ".skrzywdzonych"
odpowiedź do zyx
xyz | *.pl | 17.01.2018 11:03
Jeżeli tacy "znafcy" wypowiadają się tak merytorycznie na tematy (pewnie nie zrozumiałeś pisma Pana Cieplińskiego) to się nie dziwię że piłka ręczna tak nisko upadła! Pewnie zyx jesteś jednym z tych działaczy związkowych! A dla Twojego uspokojenia - nie nie skrzywdzono mnie i się tam nie pcham,tylko ta dyscyplina jest mi bliska sercu!
odpowiedź do zyx
xyz | *.pl | 17.01.2018 11:04
Jeżeli tacy "znafcy" wypowiadają się tak merytorycznie na tematy (pewnie nie zrozumiałeś pisma Pana Cieplińskiego) to się nie dziwię że piłka ręczna tak nisko upadła! Pewnie zyx jesteś jednym z tych działaczy związkowych! A dla Twojego uspokojenia - nie nie skrzywdzono mnie i się tam nie pcham,tylko ta dyscyplina jest mi bliska sercu!
Druga odpowiedż dla xyz
drugi zyx | *.pl | 17.01.2018 11:45
Pismo p.Cieplińskiego przeczytałem ze zrozumieniem mimo ukończonych tylko 2 klas szkoły podstawowej.To Ty chyba nie rozumiesz o czym ja piszę.Zgadzam się w pełni z przyczynami zapaści w piłce ręcznej,ale nie rozumiem dlaczego pisze to ktoś kto był w środku tego układu dopóki go nie odstawili na boczny tor.To tyle i tylko tyle a Tobie xyz trochę luzu.Wyluzuj się.
Do tego po 2 kl podst.
Handballerka | *.pl | 17.01.2018 14:33
Cieplińskiego odstawili bo nie zgadzał się że zwiazkowymi mądralami. Mało tego kiedy nie zaakceptowano jego metod pracy zrezygnował z funkcji trenera kadry. Nie zaakceptował również metod uzyskiwania licencji trenerskich. Metod wprowadzonych przez Eliasza. Kilka lat trenowałam u Cieplińskiego i mogę wypowiadać się o nim w samych superlatywach. To , że obecnie nie pracuje w handballu, to zasługa Krasnickiego, Eliasza, Kuchty
Wiele zepsuł Dujszebajew
sport | *.pl | 17.01.2018 15:37
Wiele zepsuł Dujszebajew Ocenia Jerzy Eliasz, dyrektor sportowy Związku Piłki Ręcznej w Polsce * Jestem na mistrzostwach Europy w Chorwacji, a tutaj nie było szans na zobaczenie ostatniego meczu Polaków. Dlatego poczekam na raport sztabu szkoleniowego, także na opinię Rady Trenerów. * Parę rzeczy nie podobało mi się już przed turniejem. Uczulałem trenerów, by się zastanowili, czy rzeczywiście lepiej rozegrać turniej, czy - jak na początku było to planowane - mecz i rewanż z każdym z rywali; uczestnicy mieli prawo wyboru. W takim systemie istniała możliwość „poprawki”, odkucia się na przeciwniku. Ale trenerzy twardo obstawali przy swoim. Poza tym można było z Kosowem i Cyprem rzucić pięć bramek więcej i mieć komfort remisu w ostatnim spotkaniu. Nie wiem, czy zabrakło nam świadomości tego faktu, czy po prostu, jak zwykle, braku dyscypliny. * Sugestie zmiany trenera Przybeckiego są zbyt daleko idące, choć może warto by się zastanowić, czy do sztabu nie dokooptować kogoś bardziej doświadczonego. Myślę o trenerze z zagranicy, bo w kraju takich kandydatur raczej nie mamy, o czym świadczą porażki polskich klubów w początkowych rundach europejskich pucharów. * Kryzys zaczął się znacznie wcześniej. Przez trzy lata kadencji Michaela Bieglera nowi zawodnicy nie wchodzili do kadry. Wiele rzeczy spieprzył Tałant Dujszebajew, który sam zrezygnował z kadry, a rok temu nie miał prawa jechać na MŚ tylko z młodymi zawodnikami. To się nie miało prawa udać. Handball to nie siatkówka czy piłka nożna. W naszej dyscyplinie małolaty nie mają szans. Liczy się wiek i doświadczenie. * Trzeba się pogodzić z faktem, że wypadamy z obiegu. Każda reprezentacja kiedyś przeżywa kryzys. W 1982 roku zdobyliśmy medal MŚ, a potem przez 20 lat nic. Ćwiczyli to Szwedzi, Niemcy, Norwegowie. Trzeba szybko zacząć odbudowę i ciężko pracować. W lipcu będziemy losowani w eliminacjach do ME 2020 z ostatniego, najgorszego koszyka, by się zakwalifikować do turnieju po raz pierwszy w formule 24-zespołowej (obecnie 16), trzeba będzie zająć co najmniej trzecie miejsce w grupie. Zbigniew Cieńciała
Zapisz się, a będziesz otrzymywać newsy prosto
na Twoją skrzynkę e-mailową!
Wpisz swój e-mail
handball.pl © 2009 - 2010 | Created by MadKittens