ME2020 Szwecja Austria Norwegia (M)
ME 2014: Dania nadal niepokonana - pierwsza porażka Hiszpanii (wideo)
18.01.2014 22:11 Źródło: inf. własna

Reprezentacja Danii nadal niepokonana na Mistrzostwach Europy 2014. Gospodarze turnieju pokonali aktualnych mistrzów świata Hiszpanów 31:28 i zostali zamodzielnymi liderami grupy 1. O zwycięstwie Duńczyków zdecydowała skuteczniejsza gra w defensywie i znakomity bramkarz - Niklas Landin.

To miał być rewanż Duńczyków za finał MŚ z 2013 roku, w którym Hiszpanie w nieprawdopodobny sposób zbili Duńczyków. Gospodarze ME zdawali się jednak nie pamiętać o laniu sprzed roku, bo wyszli na boisko niesamowicie zdeterminowani.

Hiszpanie silniejsi i wyżsi od Duńczyków dysponują niesamowita drugą linią, wspomaganą doświadczonymi skrzydłowymi. Ekipa Ulrika Wilbecka nie przestraszyła się tego i po kwadransie gry prowadziła 7:5. Bramkę dla Danii zdobył Mikkel Hansen.

Do 29 minuty żadnej ze stron nie udało się odskoczyć na większy dystans, a do remisu po 14 doprowadził Ugalde. Jednak jeszcze przed przerwą Duńczcycy zdołali wbić Hiszpanom dwa gole. Najpierw trafił z rzutu karnego skrzydłowy Andres Eggert, który nie pomylił się ani razu w meczu, a równo z syreną kończąca pierwszą połowę – mimo osłabienia zespołu – z drugiej linii trafił Thomas Mogensen i Dania prowadziła 16:14.

Duńczycy poszli za ciosem na początku drugiej połowy, kiedy Sondergaard podwyższył na 17:14. Hiszpanie trzymali jeszcze dystans dzięki dwóm trafieniom Alberto Rocasa. Jednak od 35 do 46 minuty Dania wypracowała sobie komfortowy dystans – prowadziła 24:20.

Obie ekipy grały ofensywnie, obie dochodziły do sytuacji rzutowych, ale wpływ na wynik miała gra bamkarzy. Świetne zawody rozegrał Landin (40%), który bronił rzuty karne, ze skrzydła i z drugiej linii, a kibice liczyli na głos jego skuteczne interwencje. Sportowy dramat przeżywali natomiast bramkarze Hiszpanii, którzy w 45 minucie mieli wstydliwą skuteczność na poziomie 8%!. Z taką grą w bramce nie można wygrać meczu na ME.

W ostatnich dziesięciu minutach Hiszpanie przyspieszyli grę, by dogonić rywali, ale rzucali z nieprzygotowanych pozycji, a cały czas w bramce świetnie spisywał się Landin. W obronie mistrzowie świata zagrali wyżej (5:1), ale wtedy Duńczycy odpowiedzieli zagraniami do kołowego Michalea Knudsena, który zdobył szybko dwa gole (29:23).

Hiszpania pod koniec zniwelowała straty, ale było wiadomo, że Dania spokojnie dowiezie przewagę do końca spotkania. Dania zasłużenie wygrała 31:28 i została samodzielnym liderem w grupie 1.

Gedeon Guardiola (kołowy Hiszpanii): Niklas Landin zagrał dziś zawody na światowym poziomie. Bronił fenomenalnie. Mam nadzieję, że jeszcze zagramy z Danią na tym turnieju i wtedy będziemy rzucać bardziej precyzyjnie. W obronie mieliśmy dziś wiele dziur, musimy nad tym popracować, bo nadal mamy szanse na awans do półfinału.

Hans Lindberg (skrzydłowy Danii): Mieliśmy na początku problemy z obroną Hiszpanii, ale trafialiśmy z pewnych sytuacji. W drugiej połowie uzyskaliśmy komfortową przewagę. Graliśmy bardzo dobrze przez większość meczu. Brawa dla naszego bramkarza Niklasa Landina, który zagrał fantastyczne zawody.

Victor Tomas (skrzydłowy Hiszpanii): To był trudny mecz. Takiego się spodziewaliśmy, a do tego na trybunach było 14 tysięcy duńskich fanów. Ale wina leży po naszej stronie, bo nie rzuciliśmy wielu doskonałych rzutów, a do tego nie graliśmy dobrze w obronie. Dania zdobyła zbyt dużo łatwych bramek w tym meczu.

Bo Spellerberg (środkowy Danii): Byliśmy dziś gotowi na trudny mecz, ale dzięki publiczności zagraliśmy znakomite zawody. Nasza obrona działa bardzo dobrze, a w bramce świetnie spisywał się Niklas Landin, który w drugiej połowie wręcz zamurował bramkę.

Ulrik Wilbek (trener Danii): To był jeden z najlepszych meczów jakie rozegraliśmy przeciwko Hiszpanii. Oni mają mocny zespół, z którym mieliśmy problemy w pierwszej połowie. Ale w drugiej odsłonie, dzięki grze Niklasa Landina w bramce, potrafiliśmy przechylić szalę na swoją korzyść.

Raul Entrerrios (rozgrywający Danii): Czekaliśmy na ten mecz z Danią z niecierpliwością, ale rywal był dziś lepszy od nas. Ich defensywa i bramkarz – szczególnie w drugiej połowie – byli nie do przejścia.

Dania - Hiszpania 31:28 (16:14)

Dania: Landin (18/45, 40%), Green (0/1) - Hansen 6, Sondergaard 5, Knudesn 4, Mogensen 3, Eggert 3Christiansen 2, Thomsen 2, Lindberg, R. Toft Hansen 2, Larsen 1, San Hansen 1, Mortensen, Spellerberg, Mollgaard.

Hiszpania: Sierra (1/14, 7%), Perezede Vargas (6/24, 25%) - Garcia 5, Rocas 4, Tomas 4, Entrerrios 4, Canellas 3, Morros 2, Rivera 2, Guardiola 1, Ugalde 1, Andreu 1, Sarmiento 1, Maqueada, Gurbindo, Ruesga.