MŚ2019 Japonia (K)
MŚ 2015: Norwegia w półfinale - porażka Czarnogóry (wideo)
16.12.2015 21:54 Źródło: inf. własna

Piłkarki ręczne Norwegii zostały trzecim półfnalistą Mistrzostw Świata. Zespół ze Skandynawii pokonał po pasjonującym meczu Czarnogórę 26:25. Klasą dla siebie była prawa rozgrywajaca Nora Mork, która w drugiej połowie zagrała koncertowe zawody.

Heidi Loke zdobyła w meczu z Czarnogórą jedną bramkę (Fot. IHF)

Ćwierćfinał w Kolding pokazał całe piękno piłki ręcznej w kobiecym wydaniu. Od początku spotkania trwała znakomita pod względem jakości handballu walka na parkiecie. Czarnogóra lepiej zaczęła mecz i w 10 minucie prowadziła 5:3, choć to Norweżki zdobyły pierwsze bramkę (Kristiansen). Dwubramkowa przewaga utrzymywała się do pierwszego kwadransa.

Norwegia zaczęła jednak zdobywać gole seriami. Trafienia Oftedal, Kurtović i Kristiansen sprawiły, że w 19-ej minucie to Skandynawki wyszły na prowadzenie 8:7. Do remisu 8:8 doprowadziła co prawda Radicević, ale Norweżki znalazły sposób na zdobywanie goli. Znów zaliczyły czterobramkową serię (Skogrand, Herrem,  Oftedal i Molid), wychodząc na prowadzenie 12:8.

Do przeryw Czarnogóra zdążyła jednak zmniejszyć straty, a to stuprocentowa zasługa Jovanović, która zdobyła trzy bramki, a Czarnogóra przegrywała po pierwszej połowie zaledwie 11:13, bo w między czasie trafiła jeszcze trudna do upilnowania rozgrywająca - Nora Mork.

Drugą część meczu lepiej rozpoczęły Czarnogórki, które w niespełna dziesięć minut wyszły znów prowadzenie. Świetnie zagrał duet Raicević - Radicević, który zdobył w tym okresie pięć goli. Jednak Norwegia miała w swoich szeregach wspomnianą Mork, która przejęła na siebie ciężar zdobywani goli. W 48 minucie był remis 21:21.

Do walki włączyła się norweska bramkarka Silje Solberg. Jej dwie obrony sprawiły, że szybko uruchomiła kontry, zakończone bramkami przez doświadczoną skrzydłową Camillę Herrem. Norwegia prowadziła w 54 minucie 24:21 i była bardzo blisko zwycięstwa.

Czarnogóra to jednak zespół, który się nigdy nie poddaje i tak było tym razem. Jeszcze raz zespół z Bałkanów złapał kontakt bramkowy. Gole Radicević i świetna bramka Mehmedović sprawiły, że zrobiło się tylko 24:23 dla Norwegii, która znów odpowiedziała dfwoma trafieniami. Najpierw czarnogórską obroną zakręciła kołowa Heidi Loke, a na 26:23 dołożyła niezawodna Mork.

Czarnogóra znów zaczeła gonić. Trafiła najpierw Radicević, a potem Bulatović (26:25), ale na wyrównanie i doprowadzenie do dogrywki zabrakło już czasu. Norweżki awansowały do półfinału. Zmierzą się w nim z Rumunią, która stoczyła epicki mecz z gospodarzem turnieju - Danią.