MŚ2019 Japonia (K)
MŚ 2015: wygrane Francji i Argentyny, remis Brazylijek z Koreą - resume 1. kolejki grupy C (wideo)
05.12.2015 21:39 Źródło: inf. własna/IHF

W 1. kolejce meczów grupy C Mistrzostw Świata najlepsze wrażenie sprawiła Francja, która rozbiła Niemcy. Dwa punkty dopisała sobie na konto Argentyna po wygranej z Kongo. Koreańskiemu katu spod topora uciekły natomiast obrończynie tytułu - Brazylijki, które w ostatniej sekundzie uratowały remis.

Amandine Laynoud zatrzymała Niemcu (Fot. IHF)

Rywalizację w grupie C rozpoczął mecz Argentyny z Kongo. Zespół z Ameryki Południowej szybko objął prowadzenie po dwóch golach Pizzo, ale Afrykanki nie zamierzały się poddawać i do końca pierwszej odsłony trwała wyrównana walka. Argentynki prowadziły po golu Sans 11:9, ale kontaktową bramkę tuż przed syreną zdobyła Louoba.

Kongijki wyrównały zaraz po przerwie, kiedy do siatki trafiła najskuteczniejsza w ich szeregach Christiane Mwasesa Mwange. Jednak z biegiem czasu na każda bramkę Afrykanek, Argentynki odpowiadały dwiema. W efekcie takiej gry w w 54 minucie prowadziły 18:14.  Wpływ na to miało osłabienie Konga, bo czerwoną kartkę za faul otrzymała Lydia Musonda.

Kongo pogubiło się w ostatnich minutach meczu, stawiając wszystko na jedną karte. Akcje przygotowywane w pośpiechu i niedokładne zagrania spowodowały, ze Argentyna ostatnie pięć minut wygrała 5:0, a cały mecz 23:15.

Argentyna - Kongo 23:15 (11:10)

Argentyna: Carratu, Schlesinger - Haro 1, Pizzo 5, Salvado 4, Campigli, Belotti 3, Mendoza 4, Crivelli, Gambino, Bianchi, Mena 1, Sans 3, Iacoi, Gandulfo, Karsten 2

Kongo: Makubanza, D. Louoba - Okoko 2, Shokkos 3, Feza Mwange, Milemba, Matutu, C. Louoba 2, Mwasesa Mwange 6, Mamba Faila, Luhaka, Musonda,Palata, Mayoulou, Babina Ngombo,  Thiero 2

Francuska dominacja nad Niemcami

W drugim meczu grupy C Francja zmierzyła się z Niemcami. "Trójkolorowe" z racji swoich wielu sukcesów były faworytem spotkania z ekipą, która wciąż walczy o powrót do lat świetności. Pierwsze minuty spotkania to pojedynek dwóch rozgrywających - Francuzki Allison Pineau oraz Niemki Susan Muller, które na zmianę bombardowały bramkę swoich rywalek.

Z biegiem czasu nieznaczną przewagę uzyskały Francuzki, które w 16 minucie prowadziły 8:4. Co prawda jeszcze dystans próbowała zmniejszyć golem Anna Loerper, ale potem nastąpiła zaójcza seria francuskiego zespołu. Sześć bramek z rzędu i w 27 minucie Francja prowadziła z Niemcami 14:5. W tym momencie nasze zachodnie sąsiadki były na łopatkach. Do końca pierwszej połowy już się nie podniosły, przegrywając aż 7:16.

Niemki wyszły zmotywowane z szatni i zaczęły odrabiać straty, zdobywając trzy gole z rzędu. Odpowiedź Francji była jednak miażdżąca. Seria pięciu goli spowodowała, że było już praktycznie po meczu. W 40-ej minucie Francja wygrywała aż 21:10. Kiedy w 52 minucie Dembele zdobyła gola na 27:14, zanosiło się na kompromitację zupełnie rozbitych Niemek.

Honor niemieckiego szczypiorniaka uratowała wspomniana Muller, która znów wzięła na siebie ciężar zdobywania goli. Niemki odrobiły nieco straty na 19:27, ale do końca spotkania wiele już zmienić się nie mogło. Postrachem niemieckiego zespołu była bramkarka Amandine Leynaud, która zanotowała ponad 50% skuteczności obron.

[wideo] Francja łatwo rozprawiła się z Niemcami

Francja - Niemcy 30:20 (16:7)

Francja: Glauser, Leynaud - Kamto, Pineao 7, Landre 3, zadi, Prouvensier 1, Houette 2, Dembele 2, Belleux 2, Leveque, Edwige, Nze Minko 5, Niombla 2, Lacrebere 6

Nemcy: Kramarczyk, Woltering - Lang, Schmelzer, Loerper 1, Smits, Behnke 2, Naidzinavicius 2, Hubinger, S.Muller 6, Fischer 4, Mazucco 1, F.Muller 1, Rode, Minevskaja, Schulze

Niesamowity finisz Brazylii w meczu z Koreą

Najciekawsze pod względem sportowym było starcie broniących mistrzowskiego tytułu Brazylijek z Koreankami. Obie ekipy postawiły mocno na defensywę, bo pierwsza bramka padła dopiero w 5 minucie dla Brazylii, która w 10 minucie wyszła na prowadzenie 4:2. Jednak Azjatki dwie minuty później już remisowały za sprawą goli Chio i Yung.

Co więcej w 18 minucie to Korea prowadziła niespodziewanie 7:5 i to mistrzynie świata musiały gonić wynik. Koreanki grały jednak bez kompleksów i do przerwy zdołały obronić dwubramkową przewagę, grając bardzo zespołowo i rzucając właściwie z każdej pozycji.

Brazylia podrażniona tym faktem lepiej weszła w drugą połowę spotkania. Dwie bramki z rzędu dla ekipy z ameryki Południowej i na tablicy świetlnej remis 12:12.  W 36 minucie mistrzynie świata prowadziły po rzucie karnym Belo 14:13, ale do końca na prowadzenie wychodziła Korea Południowa, a Brazylijki doprowadzały do remisu.

Koncówka spotkania to już wielkie emocje i wielkie wyzwania dla Brazylijek, które musiały odrabiać dwubramkową stratę. W 57 minucie z karnego trafiła Jung i Korea prowadziła 24:22. Ekipa trenera Mortena Sobaka pokazała mistrzostwo w ostatnich sekundach. Najpierw w 59 minucie trafiła Fachinello.

Koreanki miały jeszcze ponad minutę na rozegranie skutecznej akcji i zdecydowały się na rzut 10 sekund przed końcem. Bramkarka Barbara Arenhart obroniła piłkę i uruchomiła kontrę, którą równo z końcową syreną zakończyła bramką z prawego skrzydła Alexandra Nascimento. W meczu Brazylii z Koreą padł remis 24:24.

Brazylia - Korea Południowa 24:23 (10:12)

Brazylia: Arenhart, Pessoa - Diniz 2, Nascimento 2, Piedade 1, Andrade, T.Araujo, Silva, Belo 7, Quintino 2, Da Rocha, Taleska 4, L.Araujo 4, Da Paula, Coppi, Fachinello 2

Korea Płd.: Park, Ju - Y.Jung 4, Ryu 7, Yoo 2, Jinyi Kim 3, Choi 2, Sim, Han, J.Jung 2, Jinsil Kim, Lee Eun 1, Gwon 2, Nam, Jo Suyeon, Yu Sojeong 1