MŚ2019 Japonia (K)
MŚ Dania 2015: Węgry lepsze od Danii, wygrane Czarnogóry i Serbii - resume 4. kolejki grupy A
09.12.2015 23:11 Źródło: inf. własna/IHF

Czarnogóra zostąła nowym liderem grupy A po meczach 4. kolejki MŚ Dania 2015. Ekipa z Bałkanów wykorzystała porażkę Danii z Węgrami. W spotkaniu o 4. miejsce w grupie - także premiowane awansem - Serbia okazała się lepsza od Japonii.

Węgry ograły Danię w 4. kolejce grupy A (Fot. IHF)

Pewne zwycięstwo Czarnogóry nad Tunezją

Faworytem spotkania były piłkarki ręczne z Bałkanów, które toczyły jednak wyrównany bój z Tunezją przez pierwszy kwadrans. Najczęściej do tunezyjskiej bramki w tym okresie trafiały Bulatović i Radicević. Po stronie tunezyjskiej bardzo skutecznie grała natomiast Chebbah.

Jednak Czarnogórki są o wiele bardziej wszechstronnym zespołem i zdobywają gole z praktycznie każdej pozycji. To spowodowało, że w drugim kwadransie rzuciły o sześć bramek więcej od rywalek i prowadziły 19:12.

Po przerwie i zmianie stron Tunezja próbowała odrabiać straty - trafiły Rezgui i Hamrouni. Szybko jednak Czarnogóra odpowiedziała trzema bramkami z rzędu. Wzajemna wymiana ciosów znów trwała przez kwadrans, a potem ponownie do głosu doszły Czarnigórki, które zdobywały bramki seriami. Ostatnie minuty to popis Pavicević. Dzięki jej trafieniom Czarnogóra wyśrubowała końcowy wynik na 37:26.

Czarnogóra - Tunezja 37:26 (19:12)

Czarnogóra: Rajcić, Hasanić, Barjaktarović - Rajcić, Pavicević 2, J.Radicević 8, Jovanović 8,  Jauković, Pavicević 3, Klikovac 3, Lazović, K.Bulatović 3, Ramusović 1, Mehmedović 2, Despostović, Reicević 4

Tunezja: Hamza, Abdellah, Ben Slama - Gheriss, Rejeb, R.Toumi, Amiche, Sfarben Jlezi 4, Rezgui 1, Jouini, Chebbah 9, Khouildi 7, Dardour 1, Hamrouni 4, Kouki

Serbia prawie z pewnym awansem po wygranej z Japonią

O wiele bardziej wyrónany i emocjonujący był drugi mecz 4. kolejki w Herning pomiędzy Serbią i Japonią. Z układu tabeli i przyszłych gier można było śmiało stwierdzić, że stawką spotkania było czwarte miejsce w tabeli grupy A. Lepiej w mecz weszły Azjatki, które po trzech minutach prowadziły 3:1. Serbia odpowiedział jednak czterema bramkami z rzędu i to ona objęła prowadzenie. Japonki nie zamierzały ustąpić i w 11. minucie po golu Ishitate to one prowadziły 8:7.

Wtedy znów do głosu doszła Serbia. Seria czterech goli z rzędu i najwyższe jak dotąd prowadzenie 11:8. Do końca pierwszej połowy Japonkom udało się zniwelować straty do jednego  trafienia. Do szatni drużyny zeszły przy prowadzeniu ekipy z Bałkanów 13:12.

Przez prawie dziesięć minut drugiej odsłony mecz toczył się bramka za bramkę - w 38 minucie był remis 16:16. Wtedy znów Serbia włączyła wyższy bieg. Cztery gole z rzędu i zrobiło się 20:16. To był - jak się okazało - decydujący fragment meczu.

Azjatki - mimo usilnych starań - nie były w stanie dogonić Serbek, które wygrały 27:22 i praktycznie zapewniły sobie wyjście z grupy z czwartego miejsca. Do pełni szczeście potrzebny jest im remis w ostatniej kolejce z najsłabszą w stawce Tunezją.

Serbia - Japonia 27:22 (13:12)

Serbia: Risović, Kacarević - Radosavljević, Krpez 6, Trifunović, Stevin, Zivković 1, Prijović, Janjusević 3, Rajović 3, Georgijev 3, Radojević 3, Bandelier, Kacarević, Stoijlković 5, Liscević 3, Petrović

Japonia: Hida, Fujima, Kametani - honda 2, Tanaka, Ishino 1, Yokoshmia 3 Fuji 1, Sunami 5, Tanabe, Ikehara, Shitate 5, Hara 3, Kawamura, Nagata, Matsumura 2

Węgry lepsze od Danii

Największy ciężar gatunkowy miało spotkanie Węgier z Danią, bo tu decydowały się po części losy pierwszego miejsca w grupie. Węgry, podrażnione porażką z Czarnogórą, w 9. minucie objęły prowadzenie 6:2, jednak Dania w kolejnych pięciu minutach doszła rywalki na jedną bramkę - 7:6 w 14 minucie spotkania.

Jednak w tym meczu to Węgry miały inicjatywę. Kolejny atak Madziarek nastąpił na początku drugiego kwadransa. Przez siedem minut odskoczyły rywalkom na 13:8. Dania szybko się pozbierała i w 26 minucie przegrywała tylko 11:13. Węgierkom udało się jednak powiększyć przewagę i wygrały pierwszą połowę 15:12.

Druga połowa rozpoczęła się od trafienia Fisker, ale potem znów seria bramek dla Węgier. W 35 minucie znów pięć goli różnicy na korzyść Węgier - 18:13. kluczowy dla losów meczu był okres od 30 do 50 minuty. Wtedy ze stanu o 20:15 zrobiło się 25:17 i było wiado, że tylko cud może uratować Dunki, które się zupełnie pogubiły.

Węgry wykorzystały każdy błąd Skandynawek i w 53 minucie po golu Zuzanny Tomori objęły najwyższe prowadzenie 27:17. Dunki nie chciały przegrać tak wysoko i grały mocno do końca, a Węgry kontrolowały już tylko prowadzenie.

Trzy bramki miejscowych pod koniec spotkania nie odmieniło już losów potyczki. Dania przegrała 22:29 i raczej straciła szanse na pierwsze miejsce w grupie, bo trudno przypuszczać, by Węgry przegrały w ostatniej kolejce z pogodzoną ze swoim losem Japonią.

Węgry - Dania 29:22 (15:12)

Węgry: Biro, Kiss - Szollosi-Zacsik 2, Triscuk 3, Szucsanszki 8, A.Kovacsics 1, Bulath 1, Goerbicz 3, Pappne Szamoransky 5, Bognar-Bodi, Szekeres, Mayer 1, Planeta, Erdosi, M.Kovacsisz, Tomori 3

Dania: Toft, Poulsen - Skov, Okkels 1, Pedersen 2, Fisker 1, Hansen 3, Gravholt 2, Homsgaard 1, Bodholt, L.Jorgensen 3, Kristiansen 3, Norggaard, Ostergaard, Burgaard 2, S. Jorgensen 4,