MŚ2019 Japonia (K)
MŚ 2013: Francja z kompletem punktów w grupie A (wideo)
13.12.2013 22:53 Źródło: inf. własna

Rywalizacja w grupie A, która swoje mecze rozgrywała w Belgradzie, zakończyła się bez większych niespodzianek. Po pięciu kolejkach najlepsze okazały się Francuzki, które nie przegrały żadnego meczu. Drugą lokatę zajęły Czarnogórzanki, na trzecim miejscu uplasowała się Korea, która z roku na rok robi coraz większe postępy. Na ostatniej gwarantującej udział w 1/8 finałów pozycji znalazła się Holandia.

Podyskutuj z Handball.pl na Facebooku - już teraz!

Rywalizacja o honor tak można nazwać spotkanie Afrykanek z mieszkankami niewielkiej wyspy Ameryki Środkowej. W drużynie Konga na uwagę zasługują przede wszystkim nazwiska szczypiornistek na których można całkiem sprawnie pogimnastykować język. Spotkanie nie miało żadnego wpływu na rywalizację o awans do 1/8 finałów. Jednak egzotyczne drużyny stworzyły emocjonujące widowisko. Nie była to gra bardzo techniczna, ale zacięta do samego końca rywalizacja.

Rozpoczęła się od trafienia Jumelle Okoko. Po ośmiu minutach gry na prowadzenie wyszły szczypiornistki Dominikany (5:3). Gra była bardzo wyrównana i żadna z drużyn nie potrafiła wypracować sobie wyraźniej przewagi. Do szatni obie drużyny schodziły przy prowadzeniu nominalnych gospodyń 15:13.
W drugiej połowie mogliśmy oglądać grę błędów i popisy bramkarek. Najlepiej między słupkami wypadła Suleidy Suarez, która zakończyła spotkanie ze skutecznością 56%. Przez drugie trzydzieści minut zawodniczki Konga nie pozwoliły na utratę prowadzenia. Przysłowiowym gwoździem do trumny dla Dominikany były trzy minuty, w których Mwasesamwange, Okoko i Kamamba Tshela rzuciły trzy bramki z rzędu bez odpowiedzi ze strony rywalek. Co prawda ostatnie trzy trafienia spotkania zapisano po stronie szczypiornistek z Ameryki, ale to było za mało aby zdobyć pierwsze punkty w tegorocznych mistrzostwach świata.

DR Konga - Dominikana 23:22 (15:13)
Najwięcej bramek dla DR Konga:
Okoko 8, Mwasesamwange 6,Lusamba Puna 4, dla Dominikany: Pop 6, Andino 5, Pena 4

Przed tym spotkaniem Francuzki były jedyną niepokonaną drużyną grupy A. Podopieczne Alaina Portesa chciały taki stan utrzymać, gdyż awans z pierwszego miejsca powinien wiązać się z najsłabszym możliwym rywalem na kolejnym szczeblu rozgrywek. Francuzki wygrały i w 1/8 zmierzą się z Japonią. Ta rywalizacja będzie ciekawić nas szczególnie, bo tu znajduje się ćwierćfinałowy rywal biało-czerwonych. Oczywiście jeśli Polki pokonają w 1/8 Rumunię.

Francja potrzebowała blisko piętnastu minut, żeby poskromić ambitne zawodniczki ze wschodu. Po trzech trafieniach z rzędu trójkolorowych zrobiło się 7:5. Jednak ambitna gra Koreanek pozwoliła doprowadzić do remisu, a po bramce Eun Hee Ryu nawet objąć prowadzenie 9:8. Pierwsza część spotkania zakończyła się jednobramkową zaliczką ekipy z Europy.

Pierwszy kwadrans drugiej odsłony to również skuteczna gra Koreanek. W 43. minucie Jihae Jung zrobiło się 17:14 i o czas poprosił trener Portes. Reprymenda szkoleniowca pomogła, bo Francuzki włączyły kolejny bieg i odjechały rywalkom. Ostatni kwadrans Francuzki wygrały 12:5, a całe spotkanie 27:22.

Francja - Korea 27:22 (11:10)
Najwięcej bramek dla Francji:
Lacarabere 8, Dembele 4, Pineau 4, dla Korei: Jung 6, Ryu 6, Woo 4

Niejako na deser kibice w Belgradzie mogli obejrzeć rywalizację Czarnogóry i Holandii. W pierwszej połowie nierówno grająca Czarnogóra pozwoliła na szybki odskok szczypiornistkom Holandii i skupiła się na pogoni. Spotkanie miało przedziwny przebieg. Na trzy bramki pomarańczowych trzema odpowiadały Czarnogórzanki. Potem na dwa trafienia Mariji Jovanović, dwoma odpowiedziała Jurswailly Luciano. Pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem Holandii 18:14.

W drugiej połowie mieliśmy popis gry najlepszej prawej rozgrywającej świata. Katarina Bulatović zdobyła w ciągu trzydziestu minut osiem, a cała reprezentacja Holandii siedem bramek! Podopieczne Henka Groenera całą przewagę straciły w ciągu ośmiu minut, kiedy nie potrafiły zdobyć gola. W tym czasie nominalne gospodynie trafiły pięć razy. Doskonale zdające sobie sprawę z wagi dwóch punktów nominalne gospodynie nie pozwoliły sobie na przestoje i raz po raz nękały Marieke Van Der Wal. Ostatecznie zespół Dragana Adzicia pokonał Holandię 27:25 i zapewnił sobie drugie miejsce w grupie A.

Czarnogóra - Holandia 27:25 (14:18)