MŚ2019 Japonia (K)
MŚ 2013: upokorzona Dania - w grupie B triumfuje Brazylia
13.12.2013 22:56 Źródło: inf. własna

W grupie B bez straty punktu zwyciężyła Brazylia, z którą Polki przygotowywały się do mundialu w nadmorskim Cetniewie. Przypomnijmy, że biało-czerwone w meczach kontrolnych dwukrotnie pokonały ekipę Mortena Soubaka. Na kolejnych miejscach uplasowały się Serbia, odmłodzony zespół Danii, stawkę drużyn awansujących do 1/8 finałów uzupełniła Japonia.

Podyskutuj z Handball.pl na Facebooku - już teraz!

Spotkanie Japonii z Algierią miało jednostronny charakter. Szczypiornistki z kraju kwitnącej wiśni prowadziły od początku do końca meczu. Po 10. minutach gry było już 7:4, po 20 - 11:7, a pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem nominalnych gospodyń 16:12.

W drugiej odsłonie przewaga Azjatek była jeszcze wyraźniejsza. W ciągu dziesięciu minut Japonki zdobyły siedem bramek, a Algieria odpowiedziała wyłącznie trafieniem Nabili Tizi. Na tablicy świetlnej było już 23:13. Było już jasne, że Masamichi Kuriyamy tego meczu nie przegra. Z kronikarskiego obowiązku odnotujmy, że największe trzynastobramkowe prowadzenie Japonii pojawiło się na tablicy wyników na jedenaście minut przed końcem meczu, po bramce Anny Kawamury. W końcówce Algieri udało się nieco zmniejszyć różnicę, ale to było wszystko na co tego dnia stać było drużynę z Afryki.

Japonia - Algieria 32:23 (16:12)
Najwięcej bramek dla Japonii
: Hara 6, Fuji 6, Ishitate 5, dla Algierii: Tizi 8, Ziadi 6, Khelil 5

Serbia musiała wygrać z Chinkami jeśli chciała zająć drugie miejsce w grupie. To spotkanie odbywało się przed rywalizacją Brazylia-Dania i podopieczne trenera Sasy Boskovicia wolały liczyć na siebie. Na trybunach hali w Niszu pojawiło się 3700 osób, które fanatycznie wspierały poczynania gospodyń mundialu.

Serbki zaczęły z dużym animuszem. Dzięki duetowi Jelena Popović - Andrea Lekić już po sześciu minutach gry było 5:2. Jednak najlepszy okres gry w pierwszej połowie miejscowych to czas między 19., a 30. minutą gry. To właśnie wtedy Serbia zdobyła dziewięć bramek, a Chiny odpowiedziały zaledwie dwoma trafieniami Jiaqin Zhao. Pierwsza część gry zakończyła się wynikiem 19:10.

W drugie trzydzieści minut lepiej weszły Chinki, które początkowo wygrywały 4:2. Ostatnie dwadzieścia minut należało do Serbek, które seriami zdobywały bramki coraz bardziej odbierając ochotę do gry Azjatkom. Wynik meczu na 32:18 ustaliła rzutem w ostatnich sekundach Jovana Stoiljković.

Dodajmy, że dotychczas najskuteczniejsza piłkarka Chin - Shuhui Wang nie zdobyła ani jednej bramki, mimo dziesięciu oddanych rzutów co w znacznej mierze przyczyniło się do doskonałego rezultatu golkiperki Serbii Jovany Risović (54% skuteczności).

Serbia - Chiny 32:18 (19:10)
Najwięcej bramek dla Serbii:
Lekić 8, Popović 6, Damnjanović 4, Stoiljković 4; dla Chin: Zhao 6, Shasha Wang 4, Chen 2, Yu 2

To co wydarzyło się w pierwszym kwadransie spotkania pomiędzy Danią i Brazylią z pewnością zmroziło krew w żyłach szkoleniowca duńskiego “Dynamitu”. Po piętnastu minutach gry na tablicy wyświetlał się wynik 2:9. Mimo, że Dunki trzema trafieniami z rzędu odrobiły cześć strat na przerwę schodziły przegrywając 9:14.

W drugiej połowie mądrze grające Canarinhas kontrolowały wynik. Nie pozwoliły Skandynawkom na zmniejszenie przewagi na mniej niż trzy trafienia. W spotkaniu świetnie spisywała się golkiperka Brazylii Barbara Arenhart, która odbiła niemal połowę rzutów lecących w kierunku jej bramki (17/35).

Dania - Brazylia 18:23 (9:14)